Wieczór z książką: Kryminały Marty Guzowskiej

Szukacie inspiracji na książkowy wieczór? Oczywiście... książkowy z Grecją w tle? Mamy dla was małą propozycję. 

Znane mniej lub bardziej dostępne powieści z grecką nutką w tle to raczej romanse, których akcja przenosi nas na stereotypowe greckie wyspy, a bohaterki romansują z Kostasami czy Jorgosami. Sa też powieści z nutką historii nowożytnej Grecji, w których poznajemy odrobinę kultury i historii. Lubimy czytać wszystkie - mamy po prostu sentyment do „greckich” książek, zwłaszcza gdy przychodzi tęsknota za Helladą. Pozwalają nam chociaż trochę odpłynąć i wyobraźnią teleportować się do Grecji.


Moje dzisiejsze propozycje są nietypowe. Nie będzie romansów, ale za to dreszczyk emocji! I to na wykopaliskach archeologicznych! Dwie książki autorstwa Marty Guzowskiej, czyli „Chciwość” i „Reguła nr. 1” to przygody słynnej pani doktor, archeolożki, Simony Brenner, która oprócz tego, że jest ekspertką w dziedzinie starożytnej złotej biżuterii, to wie dobrze też jak… ją kraść. 

Wraz z doktor Brenner odwiedzimy dzisiejszą Troję czyli wykopaliska na terenie Turcji. Dowiemy się co nieco o starożytnej biżuterii i o najcenniejszym surowcu, jakim było i jest złoto. Przeniesiemy się też na greckie wyspy, do Aten i nie tylko. Więcej zdradzać nie będę. W końcu to kryminał!

Książki czyta się szybko i całkiem przyjemnie. Nie zniechęcajcie się tematyką - archeologia kojarzyć się może z nudną historią lub nudnymi i obszernymi opisami. Ale tego tutaj nie ma! To nie historia sztuki starożytnej. W lekki i ogólny sposób przedstawia zarys historyczny, przez co dowiadujemy się podstawowych informacji, a co więcej, autorka w magiczny sposób sprawia, że chcemy się dowiedzieć więcej. Nie jestem fanką polskiej literatury ale przyznaję, że obydwie pozycje przeczytałam z zaciekawieniem i przyjemnością. Może dlatego, że było to coś innego, wyróżniającego się na tle innych „greckich” propozycji. Tematyka też zdaje się być oryginalna. A dla tych z nas, którzy kiedyś myśleli o zostaniu archeologiem to taka mała wizualizacja, jak nasze życie wyglądałoby, gdybyśmy stali się super-bohaterami-archeologami ;-) 

Autentyczności fabuły dodaje fakt, ze sama autorka jest archeologiem. Wszystkie miejsca, które opisuje w książkach zna tak dobrze, jak jej bohaterka, Simona. Czytając opisy miejsc ma się wrażenie, że stoimy na starożytnych ruinach. Widać i czuć, że autorka z sentymentem i doskonałą wiedzą opisuje wszystkie znaleziska i miejsca. 

Przeczytajcie recenzje na lubimyczytac.pl (albo po prostu ruszajcie do biblioteki lub księgarni! Miłej lektury! 






P.S. Dajcie znać, czy macie jakieś swoje ulubione książki o greckiej tematyce. Wciąż odkrywamy nowe tytuły! Czekamy na Wasze propozycje :) 



  

Komentarze