5 ciekawostek o Atenach

Ateny są największym miastem Grecji, to wie każdy, ale czy wiecie że...?



1. Ateny są najstarszą stolicą w Europie
Zalążki osadnictwa na terenie dzisiejszego Akropolu sięgają już 2 tysięcy lat p.n.e., a już w VII wieku p.n.e. Ateny stały się stolicą Attyki. Już wtedy były dobrze rozwiniętym miastem. Podczas wojen z Persami zostały zniszczone, ale nie przesądziło to o ich upadku. Co więcej, stało się to nawet przyczyną dalszego rozwoju do tego stopnia, że kilkaset lat później Ateny stały się jednym z najpotężniejszych miast regionu Morza Śródziemnego.

2. Ateny nie zawsze były stolicą Grecji
Pierwszą stolicą nowożytnej Grecji był Nafplion, niewielkie miasto na Peloponezie. Po odzyskaniu przez Grecję niepodległości w 1821 roku, Nafplio zostało ustanowione stolicą i pełniło tę funkcję w latach 1823-1834. Dopiero w 1836 roku, król Grecji Otton Bawarski przeniósł  stolicę do Aten, które wtedy zamieszkiwało około 6 tysięcy mieszkańców, a na zboczach Akropolu pasły się owce (nie, to nie jest żart, na dowód poniższe zdjęcie z 1903 roku).


3. Nazwa miasta wywodzi się z mitologii
Jak głosi legenda, bogowie olimpijscy chcieli podzielić między siebie wszystkie miasta na Ziemi. O największe i najsilniejsze miasto rywalizowali Posejdon i Atena. Nie mogąc dojść do porozumienia, król Aten zaproponował konkurs. Bogowie mieli zaproponować swoje dary dla mieszkańców, a Ci mieli wybrać swojego patrona. Posejdon uderzył w zbocze Akropolu i ze skały zaczęło sączyć się źródełko. Atena uderzyła w ziemię obok źródła i w tym miejscu wyrosło drzewko oliwne. Ateńczycy zdecydowali, że przydatniejszym darem jest oliwka i w ten sposób wybrali Atenę na swoją patronkę. Niektórzy wierzą, że drzewko to przetrwało do dzisiejszych czasów i rośnie obok Erechtejonu, własnie na Akropolu.


4. W ateńskim metrze można zobaczyć eksponaty odkryte podczas budowy
W niektórych stacjach metra zostały wystawione przedmioty znalezione podczas budowy tuneli i stacji metra od ceramiki, przez niewielkie figurki, fragmenty broni aż po duże rzeźby. Wystawy można zobaczy między innymi na stacjach Akropolis, Kerameikos, Syntagma i Monastiraki.

5. Ateny jako pierwsze pełniły funkcję Europejskiej Stolicy Kultury 
Idea Europejskiej Stolicy Kultury powstała z inicjatywy greckiej Minister Kultury, Meliny Merkouri. Tym samym pierwszą Europejską Stolicą Kultury zostały w 1985 roku Ateny. Od tego czasu co roku inne europejskie miasto pełni tę funkcję np. Wrocław w 2016 r.  i Pafos na Cyprze w 2017 r.

Komentarze